Μια online υπηρεσία για την επεξεργασία φωτογραφιών ως προς το βάθος πεδίου ή γενικότερα τη δημιουργία περιοχών ενδιαφέροντος και φόντου σε φωτογραφίες βρίσκεται στη διεύθυνση http://tiltshiftmaker.com/
Υποστηρίζει εικόνες τύπου JPEG (.jpg) μέχρι 20ΜΒ ή 8000×8000 pixels και λειτουργεί σε τρία βήματα:
- Ανέβασμα φωτογραφίας
- Επιλογή περιοχής εστίασης
- Κατέβασμα της νέας φωτογραφίας
![](http://photography.sepdek.net/wp-content/images/tilt_shift/tiltshift_select_focus.jpg)
![](http://photography.sepdek.net/wp-content/images/tilt_shift/original.jpg)
![](http://photography.sepdek.net/wp-content/images/tilt_shift/tiltshifted.jpg)
Ένα side-effect της χρήσης της τεχνικής tilt-shift είναι η δημιουργία της ψευδαίσθησης της μινιατούρας, δηλαδή όταν εφαρμόζεται σε κατάλληλες φωτογραφίες δημιουργεί την αίσθηση ότι η φωτογραφία απεικονίζει ένα μικρό μοντέλο ή μια μακέτα ή μια μινιατούρα. Στο διαδίκτυο η τεχνική αναφέρεται με πολλές ονομασίες που περιλαμβάνουν:
φίλτρο διοράματος / diorama filter
μινιατούτα, μακέτα, μοντέλο κλίμακας / fake miniature, scale model
Η τεχνική απαιτεί τη χρήση κανονικών ή ευρυγώνιων φακών και τη φωτογράφηση μακρινών θεμάτων με μικρό σχετικά μέγεθος. Στη συνέχεια η εφαρμογή του tilt-shift δημιουργεί μια πολύ στενή περιοχή εστίασης και κατά συνέπεια την ψευδαίσθηση ότι το θέμα απεικονίζει μια μακέτα ή μοντέλο κλίμακας.
Η αύξηση της αντίθεσης (contrast) αλλά και του κορεσμού των χρωμάτων (saturation) είναι απαραίτητα βήματα για την αύξηση του ρεαλισμού της ψευδαίσθησης.
Ακολουθούν μερικά ενδεικτικά παραδείγματα.
![Nicosia, Cyprus Nicosia, Cyprus](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/nicosia_cyprus_01.jpg)
![Nicosia, Cyprus Nicosia, Cyprus](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/nicosia_cyprus_02.jpg)
![Nicosia, Cyprus Nicosia, Cyprus](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/nicosia_cyprus_03.jpg)
![Kosovo, Boulgaria Kosovo, Boulgaria](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/kosovo_boulgaria.jpg)
![Koufonisi, Greece Koufonisi, Greece](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/koufonisi_greece.jpg)
![Lesvos, Greece Lesvos, Greece](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/lesvos_greece.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_01.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_02.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_03.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_04.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_05.jpg)
![London, UK London, UK](http://photography.sepdek.net/wp-content/uploads/2011/04/london_UK_06.jpg)
A good free software choice to apply this fake miniaturization technique is Photoscape.